Kiedy uda się stworzyć taki slogan który odzwierciedli esencje marki, stanie się on oczywisty zarówno dla klientów firmy jak i jej pracowników.
Jeśli już zdecydowaliśmy się na slogan należy pamiętać o tym że nie projektujemy go tylko dla naszych klientów ale przede wszystkim dla pracowników by pokazywał im kierunek działania firmy, przypominał o celach jakie chcemy razem osiągnąć.
Dobrze zaprojektowana nazwa najczęściej jest krótkim i dobrze brzmiącym słowem, zdarza się jednak że jest tak zwanym "opisowcem" przerabia się ja wówczas na "skrótowca" jak w przypadku PKO SA (Polska Kasa Oszczędności Spółka Akcyjna). Nazwa firmy jest jej aktywem, nie musi się podobać musi spełniać swoje podstawowe zadanie jakim jest zarabianie. Dobrze zaprojektowana nazwa jest kwintesencją firmy - jej imieniem i nazwiskiem, a slogan jej podpisem.
Nazwy bez względu na to czy zostały dobrze przemyślane i zaprojektowane czy nie, czują się dużo lepiej w otoczeniu sloganu który jest ich uzupełnieniem, dopełnieniem. Nazwa i slogan wpływają na siebie i jest to połączenie synergiczne.
W zależności od tego jakie cele stawiamy przed sloganami można podzielić je na:
- strategiczny - jest sloganem który wyraża misje firmy, jest dopełnieniem jej nazwy "ERA Możesz więcej". Dzięki wykorzystaniu takiego hasła strategicznego każdy potencjalny i obecny klient spodziewa się "nie wiadomo czego" po takiej firmie i dużo sobie obiecuje.
- reklamowy - jest sloganem który obiecuje korzyść. Slogan ten nie jest tak silny jak strategiczny, ale też zadania jakie się przed nim stawia są zupełnie inne. Dlatego wykorzystuje się go znacznie krócej i jest częściej zmieniany niż strategiczny "LIDL mądry wybór".
Starannie zaprojektowany slogan nie tylko wyraża osobowość marki, ale i systematycznie wspiera kampanie marketingowe firmy i produktu. Zarówno nazwa jak i slogan posiadają swoją osobowość którymi się wzajemnie uzupełniają.
Slogan który jest prowokacyjny, zaskakujący a przede wszystkim atrakcyjny bez większego problemu odniesie sukces.
Najczęściej występujące połączenia sloganu z nazwą:
- slogan wynika z treści j jest jej dopełnieniem
- nazwa występuje w sloganie i "podbija" jego treść
- slogan wyjaśnia znaczenie nazwy
- nazwa działa jak slogan
Pomysłowe i dobrze zbudowane slogany łatwo potrafią przeniknąć do języka potocznego, dobrym przykładem jest marka Frugo ze swoim sloganem "No to Frugo" - marka zniknęła już dawno z rynku a slogan pozostał a do puki klienci tej marki będą ciągle aktywnymi konsumentami, marka będzie żyła w ich pamięci.
Z innej beczki marka Frugo jest marką do sprzedania, ciekawe czy ktoś będzie chciał ją jeszcze reanimować?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz